
Board Stacking Connector, 96 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SAMTEC |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.196 inch |
| subject depth | 0.25 inch |
| body length | 2.4 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (10) OVER NICKEL (50) |
| Contact completed and terminated | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrie |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| insulator material | NYLON |
| MIL compliance | NO |
| Manufacturer's serial number | DWM |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | 10u inch |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 96 |

| DWM-48-51-G-D-250 | DWM-15-51-G-S-250 | DWM-42-51-G-S-250 | DWM-28-51-G-D-250 | DWM-28-51-G-S-250 | DWM-33-51-G-S-250 | DWM-49-51-G-S-250 | DWM-49-51-G-D-250 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Stacking Connector, 96 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Stacking Connector, 15 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Stacking Connector, 42 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Stacking Connector, 56 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Stacking Connector, 28 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Stacking Connector, 33 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Stacking Connector, 49 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT | Board Stacking Connector, 98 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.05 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 0.196 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.196 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.196 inch |
| subject depth | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch | 0.25 inch |
| body length | 2.4 inch | 0.75 inch | 2.1 inch | 1.4 inch | 1.4 inch | 1.65 inch | 2.45 inch | 2.45 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR | BOARD STACKING CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | GOLD (10) OVER NICKEL (50) | GOLD (10) OVER NICKEL (50) | GOLD (10) OVER NICKEL (50) | GOLD (10) OVER NICKEL (50) | GOLD (10) OVER NICKEL (50) | GOLD (10) OVER NICKEL (50) | GOLD (10) OVER NICKEL (50) | GOLD (10) OVER NICKEL (50) |
| Contact completed and terminated | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrie | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Manufacturer's serial number | DWM | DWM | DWM | DWM | DWM | DWM | DWM | DWM |
| Plug contact pitch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch | 0.05 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 10u inch | 10u inch | 10u inch | 10u inch | 10u inch | 10u inch | 10u inch | 10u inch |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 96 | 15 | 42 | 56 | 28 | 33 | 49 | 98 |
| Maker | SAMTEC | - | SAMTEC | SAMTEC | SAMTEC | SAMTEC | SAMTEC | SAMTEC |