
Zener Diode, 4.7V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | SEMIKRON |
| Parts packaging code | DO-41 |
| package instruction | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-204AL |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e3/e4 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 2 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 4.7 V |
| surface mount | NO |
| technology | ZENER |
| Terminal surface | TIN/SILVER |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 100 mA |

| ZY4.7 | ZY7.5 | ZY4.3 | ZY5.1 | ZY6.2 | ZY6.8 | ZY8.2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 4.7V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN | Zener Diode, 7.5V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN | Zener Diode, 4.3V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN | Zener Diode, 5.1V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN | Zener Diode, 6.2V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN | Zener Diode, 6.8V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN | Zener Diode, 8.2V V(Z), 5%, 2W, Silicon, Unidirectional, DO-204AL, PLASTIC, DO-41, 2 PIN |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON | SEMIKRON |
| Parts packaging code | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 | DO-41 |
| package instruction | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | compli | compli | compli | unknow | unknow | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Shell connection | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-204AL | DO-204AL | DO-204AL | DO-204AL | DO-204AL | DO-204AL | DO-204AL |
| JESD-30 code | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 | O-PALF-W2 |
| JESD-609 code | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 | e3/e4 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM | LONG FORM |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| polarity | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL | UNIDIRECTIONAL |
| Maximum power dissipation | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W | 2 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal reference voltage | 4.7 V | 7.5 V | 4.3 V | 5.1 V | 6.2 V | 6.8 V | 8.2 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER | ZENER |
| Terminal surface | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER | TIN/SILVER |
| Terminal form | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Terminal location | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL | AXIAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum voltage tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Working test current | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA | 100 mA |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | - | - | Lead free | Lead free |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | - | - | 150 °C | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -50 °C | -50 °C | -50 °C | - | - | -50 °C | -50 °C |