0.11A SWITCHING CONTROLLER, QCC24, 5 X 4 MM, 0.80 MM HEIGHT, LLP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | HVQCCN, |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Descripti | 6-Ch Current Regulator for LED,LM3432SQE |
| Interface integrated circuit type | LED DISPLAY DRIVER |
| JESD-30 code | R-PQCC-N24 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 5 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Multiplex display function | NO |
| Number of functions | 1 |
| Number of segments | 6 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum supply voltage | 40 V |
| Minimum supply voltage | 6 V |
| Nominal supply voltage | 18 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 4 mm |