3.2V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.35V DROPOUT, PDSO8, MINI, SO-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | TSSOP, |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.35 V |
| Maximum input voltage | 16 V |
| Minimum input voltage | 4.2 V |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 |
| length | 3 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.2 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.2896 V |
| Minimum output voltage 1 | 3.1104 V |
| Nominal output voltage 1 | 3.2 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.09 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3 mm |
| LP2988IMM-3.2 | LP2988AIM-2.5 | LP2988IM-2.8 | |
|---|---|---|---|
| Description | 3.2V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.35V DROPOUT, PDSO8, MINI, SO-8 | 2.5V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.35V DROPOUT, PDSO8, SO-8 | 2.8V FIXED POSITIVE LDO REGULATOR, 0.35V DROPOUT, PDSO8, SO-8 |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | TSSOP, | SOP, | SOP, |
| Contacts | 8 | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.35 V | 0.35 V | 0.35 V |
| Maximum input voltage | 16 V | 16 V | 16 V |
| Minimum input voltage | 4.2 V | 3.5 V | 3.8 V |
| JESD-30 code | S-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| length | 3 mm | 4.9 mm | 4.9 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum output current 1 | 0.2 A | 0.2 A | 0.2 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.2896 V | 2.545 V | 2.8784 V |
| Minimum output voltage 1 | 3.1104 V | 2.455 V | 2.7216 V |
| Nominal output voltage 1 | 3.2 V | 2.5 V | 2.8 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | SOP | SOP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.09 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 3 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | - |
| Operating temperatureTJ-Mi | -40 °C | -40 °C | - |