PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 3.5us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO20, PLASTIC, SOIC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum analog output voltage | 5.1 V |
| Minimum analog output voltage | |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0732% |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| Maximum stabilization time | 7 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 3.5 µs |
| Maximum slew rate | 2.8 mA |
| Nominal supply voltage | 3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.5 mm |
| TLV5639QDWR | TLV5639QDWREP | TLV5639QDW | |
|---|---|---|---|
| Description | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 3.5us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO20, PLASTIC, SOIC-20 | IC PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 3.5 us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO20, PLASTIC, SOIC-20, Digital to Analog Converter | PARALLEL, WORD INPUT LOADING, 3.5us SETTLING TIME, 12-BIT DAC, PDSO20, PLASTIC, SOIC-20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP20,.4 | SOP, | SOP, SOP20,.4 |
| Contacts | 20 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknow |
| Maximum analog output voltage | 5.1 V | 5.1 V | 5.1 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| length | 12.8 mm | 12.8 mm | 12.8 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0732% | 0.0732% | 0.0732% |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm |
| Nominal settling time (tstl) | 3.5 µs | 3.5 µs | 3.5 µs |
| Nominal supply voltage | 3 V | 3 V | 3 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE | AUTOMOTIVE |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 | - | SOP20,.4 |
| power supply | 3/5 V | - | 3/5 V |
| Maximum stabilization time | 7 µs | - | 7 µs |
| Maximum slew rate | 2.8 mA | - | 2.8 mA |