1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 3.3V, PDSO8, SOP-8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Diodes Incorporated |
| package instruction | SOP, SOP8(UNSPEC) |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 4.89 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output voltage | 3.4 V |
| Minimum output voltage | 3.2 V |
| Nominal output voltage | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8(UNSPEC) |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 5 mA |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 50 ppm/°C |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| Maximum voltage tolerance | 3% |
| width | 3.9 mm |

| ZRC330N803 | ZRC330Y02 | ZRC330Y01 | ZRC330R02 | ZRC330R03 | ZRC330N801 | ZRC330N802 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 3.3V, PDSO8, SOP-8 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 3.3V, PSIP2 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 3.3V, PSIP2 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 3.3V, PSIP3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 3.3V, PSIP3 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 3.3V, BIPolar, PDSO8, SOP-8 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 3.3V, BIPolar, PDSO8, SOP-8 |
| Maker | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| package instruction | SOP, SOP8(UNSPEC) | SIP, SIP3,.1,50 | SIP, SIP3,.1,50 | SIP, SIP3,.1,50 | SIP, SIP3,.1,50 | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PSIP-T2 | R-PSIP-T2 | R-PSIP-T3 | R-PSIP-T3 | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e3 | e3 |
| length | 4.89 mm | 4.57 mm | 4.57 mm | 4.57 mm | 4.57 mm | 4.89 mm | 4.89 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 2 | 2 | 3 | 3 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum output voltage | 3.4 V | 3.366 V | 3.33 V | 3.366 V | 3.4 V | 3.33 V | 3.366 V |
| Minimum output voltage | 3.2 V | 3.234 V | 3.27 V | 3.234 V | 3.2 V | 3.27 V | 3.234 V |
| Nominal output voltage | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SIP | SIP | SIP | SIP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 235 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 260 | 260 |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 4.01 mm | 4.01 mm | 4.01 mm | 4.01 mm | 1.75 mm | 1.75 mm |
| surface mount | YES | NO | NO | NO | NO | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Maximum voltage temperature coefficient | 50 ppm/°C | 50 ppm/°C | 50 ppm/°C | 50 ppm/°C | 50 ppm/°C | 50 ppm/°C | 50 ppm/°C |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | MATTE TIN | MATTE TIN |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 40 | 40 |
| Fine-tuning/adjustable output | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| width | 3.9 mm | 2.285 mm | 2.285 mm | 2.285 mm | 2.285 mm | 3.9 mm | 3.9 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | - |
| Encapsulate equivalent code | SOP8(UNSPEC) | SIP3,.1,50 | SIP3,.1,50 | SIP3,.1,50 | SIP3,.1,50 | - | - |
| Maximum supply current (Isup) | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | - | - |
| Maximum voltage tolerance | 3% | 2% | 1% | 2% | 3% | - | - |