
Microcontroller, 8-Bit, MROM, 12MHz, CMOS, PDSO18, SOIC-18
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | IXYS |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOIC-18 |
| Contacts | 18 |
| Reach Compliance Code | compli |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| maximum clock frequency | 12 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | R-PDSO-G18 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 11.55 mm |
| Number of I/O lines | 14 |
| Number of terminals | 18 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| PWM channel | NO |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 225 |
| Certification status | Not Qualified |
| rom(word) | 1024 |
| ROM programmability | MROM |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| speed | 12 MHz |
| Maximum slew rate | 15 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| width | 7.5 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |




