Fixed Positive Standard Regulator, 9VBIPolar, PSFM3, TO-220, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Micro Commercial Components (MCC) |
| Parts packaging code | SFM |
| package instruction | TO-220, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum input voltage | 30 V |
| Minimum input voltage | 11.5 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | |
| Maximum output current 1 | 1 A |
| Maximum output voltage 1 | 9.23 V |
| Minimum output voltage 1 | 8.77 V |
| Nominal output voltage 1 | 9 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
