
Field Programmable Gate Array, 1005 CLBs, 6500 Gates, CMOS, PQFP100, PLASTIC, MO-108, QFP-100
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Actel |
| package instruction | PLASTIC, MO-108, QFP-100 |
| Reach Compliance Code | compli |
| JESD-30 code | R-PQFP-G100 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 20 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Configurable number of logic blocks | 1005 |
| Equivalent number of gates | 6500 |
| Number of terminals | 100 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| organize | 1005 CLBS, 6500 GATES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 245 |
| Programmable logic type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 3.4 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 14 mm |