8 x 8 Digital Crosspoint Switch, 1.4 Gbps
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | QFP, QFP64,.66SQ,32 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| JESD-30 code | S-PQFP-G64 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 64 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP64,.66SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | -5/5/+-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| CLC018 | CLC018AJVJQ | |
|---|---|---|
| Description | 8 x 8 Digital Crosspoint Switch, 1.4 Gbps | 8 x 8 Digital Crosspoint Switch, 1.4 Gbps |