Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 500V, 5% +Tol, 5% -Tol, NP0, -/+30ppm/Cel TC, 0.00027uF, 1808,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TORCH ELECTRON |
| package instruction | , 1808 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| capacitance | 0.00027 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 3.5 mm |
| length | 4.5 mm |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 500 V |
| series | CC41(1808,CG,500V) |
| size code | 1808 |
| Temperature characteristic code | NP0 |
| Temperature Coefficient | -/+30ppm/Cel ppm/°C |
| width | 2 mm |
Popular Components