8-Bit CMOS ROM Based and OTP Microcontrollers with 4k or 16k Memory and High Resolution A/D
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Has ADC | YES |
| Other features | ALSO OPERATES AT 2.5 TO 5.5V SUPPLY |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| CPU series | COP800 |
| maximum clock frequency | 4 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | R-PDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 35.725 mm |
| Number of I/O lines | 23 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 128 |
| rom(word) | 4096 |
| ROM programmability | OTPROM |
| Maximum seat height | 5.334 mm |
| speed | 4 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| Base Number Matches | 1 |