8-Bit CMOS ROM Based and OTP Microcontrollers with 8k to 32k Memory, Two Comparators and USART
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | LQFP, QFP44,.47SQ,32 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | |
| bit size | 8 |
| CPU series | COP800 |
| maximum clock frequency | 15 MHz |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | |
| JESD-30 code | S-PQFP-G44 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 10 mm |
| Number of I/O lines | 40 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PWM channel | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LQFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP44,.47SQ,32 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK, LOW PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 3/5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 512 |
| rom(word) | 32768 |
| ROM programmability | OTPROM |
| Maximum seat height | 1.6 mm |
| speed | 15 MHz |
| Maximum slew rate | 9 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 2.7 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 10 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |