
3-phase motor driver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | HSOP-28 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | BRUSHLESS DC MOTOR CONTROLLER |
| JESD-30 code | R-PDSO-G30 |
| JESD-609 code | e3/e2 |
| length | 18.5 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 30 |
| Maximum operating temperature | 75 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output current | 1.5 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP28/42,.4,32 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 5,12 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.41 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL EXTENDED |
| Terminal surface | TIN/TIN COPPER |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.8 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| width | 7.5 mm |
