LV/LV-A/LVX/H SERIES, HEX 1-INPUT INVERT GATE, PDSO14
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of functions | 6 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 Cel |
| Maximum supply/operating voltage | 3.6 V |
| Minimum supply/operating voltage | 2 V |
| Rated supply voltage | 2.7 V |
| Processing package description | 0.150 INCH, 1.27 MM PITCH, LEAD FREE, PLASTIC, SOL-14 |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| state | EOL/LIFEBUY |
| Craftsmanship | CMOS |
| packaging shape | Rectangle |
| Package Size | SMALL OUTLINE |
| surface mount | Yes |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal spacing | 1.27 mm |
| terminal coating | NOT SPECIFIED |
| Terminal location | pair |
| Packaging Materials | Plastic/Epoxy |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| series | LV/LV-A/LVX/H |
| Logic IC type | No |
| Number of inputs | 1 |
| propagation delay TPD | 16 ns |