CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 50V, 33uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NIPPON CHEMI-CON |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 33 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| leakage current | 0.0495 mA |
| Manufacturer's serial number | GXD |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| ripple current | 133 mA |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.08 |
| Terminal shape | WIRE |
| GXD50VB33M | GXD16VB100M | GXD10VB330M | GXD10VB470M | GXD50VB4R7M | GXD63VB4R7M | GXD35VB220M | GXD25VB33M | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 50V, 33uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 16V, 100uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 10V, 330uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 10V, 470uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 50V, 4.7uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 63V, 4.7uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 35V, 220uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 25V, 33uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| capacitance | 33 µF | 100 µF | 330 µF | 470 µF | 4.7 µF | 4.7 µF | 220 µF | 33 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) | ALUMINUM (WET) |
| leakage current | 0.0495 mA | 0.048 mA | 0.099 mA | 0.141 mA | 0.00705 mA | 0.00888 mA | 0.231 mA | 0.02475 mA |
| Manufacturer's serial number | GXD | GXD | GXD | GXD | GXD | GXD | GXD | GXD |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V | 16 V | 10 V | 10 V | 50 V | 63 V | 35 V | 25 V |
| ripple current | 133 mA | 190 mA | 308 mA | 399 mA | 38 mA | 38 mA | 403 mA | 92 mA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Delta tangent | 0.08 | 0.12 | 0.15 | 0.15 | 0.08 | 0.08 | 0.1 | 0.1 |
| Terminal shape | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE | WIRE |
| Maker | NIPPON CHEMI-CON | NIPPON CHEMI-CON | NIPPON CHEMI-CON | NIPPON CHEMI-CON | NIPPON CHEMI-CON | - | - | - |