Peizoresistive Sensor, 0Psi Min, 250Psi Max, Rectangular
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| body height | 8.89 mm |
| Body length or diameter | 12.7 mm |
| Linearity(%) | 0.7 % |
| Nominal offset | 0MV |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Package Shape/Form | RECTANGULAR |
| Maximum pressure range | 250 Psi |
| Minimum pressure range | |
| Response time | 1000 µs |
| Sensor/Transducer Type | PRESSURE SENSOR,PEIZORESISTIVE |
| Maximum supply voltage | 16 V |
| Termination type | SOLDER |
| Base Number Matches | 1 |