Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum, 4V, 10% +Tol, 10% -Tol, 470uF, 2917
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Daewoo |
| package instruction | , 2917 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 470 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| high | 2.8 mm |
| length | 7.3 mm |
| Manufacturer's serial number | TL(4V) |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 4 V |
| series | TL(4V) |
| size code | 2917 |
| width | 4.3 mm |