
1 ELEMENT, 0.3 uH, GENERAL PURPOSE INDUCTOR, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | 5551 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 5551 |
| structure | Shielded |
| DC Resistance | 0.000442 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.3 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | CTHP1210F |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 11.5 mm |
| Package length | 14 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 13 mm |
| method of packing | TR |
| Maximum rated current | 31.8 A |
| series | CTHP1210F |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.3 MHz |
| Tolerance | 20% |
| Base Number Matches | 1 |
