Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Codi Semiconductor Inc |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 100 Ω |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Nominal reference voltage | 8.5 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 1 mA |
| 1N4780A | 1N4776A | 1N4777 | 1N4778 | 1N4779A | 1N4781A | 1N4782 | 1N4782A | 1N4784 | 1N4784A | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W | Zener Diode, 8.5V V(Z), 5%, 0.25W |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc | Codi Semiconductor Inc |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow | unknow |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 100 Ω | 200 Ω | 200 Ω | 200 Ω | 200 Ω | 100 Ω | 100 Ω | 100 Ω | 100 Ω | 100 Ω |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum power dissipation | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W |
| Nominal reference voltage | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V | 8.5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Working test current | 1 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 0.5 mA | 1 mA | 1 mA | 1 mA | 1 mA | 1 mA |