
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, 6.8uF, 1411,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | EPCOS (TDK) |
| package instruction | , 1411 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| capacitance | 6.8 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| high | 1.9 mm |
| length | 3.5 mm |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | Blister Pack |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 16 V |
| series | B45196(H,16V,K) |
| size code | 1411 |
| width | 2.8 mm |




