512KX40 FAST PAGE DRAM MODULE, 100ns, SMA72, SIMM-72
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | FUJITSU |
| Parts packaging code | SIMM |
| package instruction | , |
| Contacts | 72 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 100 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 |
| memory density | 20971520 bi |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 40 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 72 |
| word count | 524288 words |
| character code | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| organize | 512KX40 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | SINGLE |
| MB85254-10PJBK | MB85254-80PJBK | MB85254-12PJBK | |
|---|---|---|---|
| Description | 512KX40 FAST PAGE DRAM MODULE, 100ns, SMA72, SIMM-72 | 512KX40 FAST PAGE DRAM MODULE, 80ns, SMA72, SIMM-72 | 512KX40 FAST PAGE DRAM MODULE, 120ns, SMA72, SIMM-72 |
| Maker | FUJITSU | FUJITSU | FUJITSU |
| Parts packaging code | SIMM | SIMM | SIMM |
| Contacts | 72 | 72 | 72 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 100 ns | 80 ns | 120 ns |
| Other features | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH | RAS ONLY/CAS BEFORE RAS/HIDDEN REFRESH |
| JESD-30 code | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 | R-XSMA-N72 |
| memory density | 20971520 bi | 20971520 bit | 20971520 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE | FAST PAGE DRAM MODULE |
| memory width | 40 | 40 | 40 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 72 | 72 | 72 |
| word count | 524288 words | 524288 words | 524288 words |
| character code | 512000 | 512000 | 512000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| organize | 512KX40 | 512KX40 | 512KX40 |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY | MICROELECTRONIC ASSEMBLY |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal form | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE |