Silicon Controlled Rectifier, 1600000mA I(T), 2700V V(DRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Microsemi |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Nominal circuit commutation break time | 400 µs |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 1000 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 350 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 3 V |
| Maximum holding current | 260 mA |
| Maximum leakage current | 150 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 23000 A |
| Maximum on-state current | 1600000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Off-state repetitive peak voltage | 2700 V |
| surface mount | NO |
| Trigger device type | SCR |
| DCR1375SBA27 | DCR1375SBA25 | DCR1375SBA26 | DCR1375SBA28 | DCR1375SBA24 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Silicon Controlled Rectifier, 1600000mA I(T), 2700V V(DRM), | Silicon Controlled Rectifier, 1600000mA I(T), 2500V V(DRM), | Silicon Controlled Rectifier, 1600000mA I(T), 2600V V(DRM), | Silicon Controlled Rectifier, 1600000mA I(T), 2800V V(DRM), | Silicon Controlled Rectifier, 1600000mA I(T), 2400V V(DRM), |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow | compli | compli | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Nominal circuit commutation break time | 400 µs | 400 µs | 400 µs | 400 µs | 400 µs |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 1000 V/us | 1000 V/us | 1000 V/us | 1000 V/us | 1000 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 350 mA | 350 mA | 350 mA | 350 mA | 350 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Maximum holding current | 260 mA | 260 mA | 260 mA | 260 mA | 260 mA |
| Maximum leakage current | 150 mA | 150 mA | 150 mA | 150 mA | 150 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 23000 A | 23000 A | 23000 A | 23000 A | 23000 A |
| Maximum on-state current | 1600000 A | 1600000 A | 1600000 A | 1600000 A | 1600000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Off-state repetitive peak voltage | 2700 V | 2500 V | 2600 V | 2800 V | 2400 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Trigger device type | SCR | SCR | SCR | SCR | SCR |
| Maker | Microsemi | - | - | Microsemi | Microsemi |