DOWN CONVERTER FOR BS TUNER IC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| package instruction | SOP20,.25,40 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| structure | COMPONENT |
| Downconversion gain - minimum | 14 dB |
| Maximum IF frequency | 550 MHz |
| Minimum IF frequency | 350 MHz |
| JESD-609 code | e0 |
| LO tunable | YES |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| maximum noise index | 22 dB |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.25,40 |
| power supply | 5 V |
| Maximum RF input frequency | 1600 MHz |
| Minimum RF input frequency | 900 MHz |
| RF/Microwave Device Types | DOWN CONVERTER |
| Maximum slew rate | 45 mA |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |