Fixed Positive LDO Regulator, 3V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) |
| package instruction | TSOP, TSOP5/6,.11,37 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.4 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.4 V |
| Maximum absolute input voltage | 7 V |
| Maximum input voltage | 6 V |
| Minimum input voltage | 2.7 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.021% |
| Maximum load regulation | 0.09% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Operating temperatureTJ-Mi | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.08 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.93 V |
| Nominal output voltage 1 | 3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP5/6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 5% |





| TC1185-3.0VCT | TC1185-3.6VCT | TC1185-2.5VCT | TC1185-2.7VCT | TC1185-2.85VCT | TC1185-3.3VCT | TC1185-4.0VCT | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fixed Positive LDO Regulator, 3V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 3.6V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.7V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 3.3V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 4V, 0.4V Dropout, CMOS, PDSO5, SOT-23A, 5 PIN |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) | TelCom Semiconductor, Inc. (Microchip Technology) |
| package instruction | TSOP, TSOP5/6,.11,37 | TSOP, TSOP5/6,.11,37 | TSOP, TSOP5/6,.11,37 | TSOP, TSOP5/6,.11,37 | TSOP, TSOP5/6,.11,37 | TSOP, TSOP5/6,.11,37 | SOT-23A, 5 PIN |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Adjustability | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.4 V | 0.27 V | 0.4 V | 0.4 V |
| Maximum absolute input voltage | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| Maximum input voltage | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum input voltage | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 | R-PDSO-G5 | R-PDSO-G5 | R-PDSO-G5 | R-PDSO-G5 | R-PDSO-G5 | R-PDSO-G5 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum grid adjustment rate | 0.021% | 0.01764% | 0.02187% | 0.02174% | 0.00998% | 0.01964% | 0.014% |
| Maximum load regulation | 0.09% | 0.108% | 0.00075% | 0.081% | 0.0855% | 0.00099% | 0.0012% |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum output current 1 | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Maximum output voltage 1 | 3.08 V | 3.69 V | 2.56 V | 2.77 V | 2.92 V | 3.38 V | 4.1 V |
| Minimum output voltage 1 | 2.93 V | 3.51 V | 2.44 V | 2.63 V | 2.78 V | 3.22 V | 3.9 V |
| Nominal output voltage 1 | 3 V | 3.6 V | 2.5 V | 2.7 V | 2.85 V | 3.3 V | 4 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSOP | TSOP | TSOP | TSOP | TSOP | TSOP | TSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 | TSOP5/6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum voltage tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Working temperature TJ-Min | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |