Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.18 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | AND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.016 A |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 33 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 32 ns |
| propagation delay (tpd) | 24 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DM7409N | DM5409 | DM7409 | 7409 | 5409FMQB | 5409DMQB | 5409 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs | Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs | Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs | Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs | Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs | Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs | Quad 2-Input AND Gates with Open-Collector Outputs |