TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 30 pF |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| MaximumI(ol) | 0.016 A |
| Number of functions | 2 |
| Number of entries | 4 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 60 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 23 ns |
| propagation delay (tpd) | 34 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DM74153N | DM54153J | DM54153W | DM74153 | 74153 | 54153FMQB | 54153DMQB | 54153 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 | TTL/H/L SERIES, DUAL 4 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, TRUE OUTPUT, PDIP16 |
| series | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L | TTL/H/L |
| length | 19.305 mm | 19.43 mm | 9.6645 mm | 19.3 mm | 19.3 mm | 9.6645 mm | 19.43 mm | 19.3 mm |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 Cel | 70 Cel | 125 °C | 125 °C | 70 Cel |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | 0.0 Cel | 0.0 Cel | -55 °C | -55 °C | 0.0 Cel |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| surface mount | NO | NO | YES | NO | NO | YES | NO | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.604 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 6.604 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | - | - | incompatible | incompatible | - |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | CERAMIC, FP-16 | - | - | DFP, FL16,.3 | DIP, DIP16,.3 | - |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | - | - | unknow | unknow | - |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | - | - | R-GDFP-F16 | R-GDIP-T16 | - |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | - | - | e0 | e0 | - |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | - | - | MULTIPLEXER | MULTIPLEXER | - |
| MaximumI(ol) | 0.016 A | 0.016 A | 0.016 A | - | - | 0.016 A | 0.016 A | - |
| Number of entries | 4 | 4 | 4 | - | - | 4 | 4 | - |
| Output times | 1 | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | - |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - |
| encapsulated code | DIP | DIP | DFP | - | - | DFP | DIP | - |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | FL16,.3 | - | - | FL16,.3 | DIP16,.3 | - |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | - | - | FLATPACK | IN-LINE | - |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | - | - | 5 V | 5 V | - |
| Maximum supply current (ICC) | 60 mA | 52 mA | 52 mA | - | - | 52 mA | 52 mA | - |
| Prop。Delay @ Nom-Su | 23 ns | 23 ns | 23 ns | - | - | 23 ns | 23 ns | - |
| propagation delay (tpd) | 34 ns | 34 ns | 34 ns | - | - | 34 ns | 34 ns | - |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - | Not Qualified | Not Qualified | - |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.032 mm | - | - | 2.032 mm | 5.08 mm | - |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.5 V | 5.5 V | - | - | 5.5 V | 5.5 V | - |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.5 V | 4.5 V | - | - | 4.5 V | 4.5 V | - |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | - | - | 5 V | 5 V | - |
| technology | TTL | TTL | TTL | - | - | TTL | TTL | - |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | - | - | 1.27 mm | 2.54 mm | - |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 | - |