4-Bit Magnitude Comparators
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Other features | CASCADABLE |
| series | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.305 mm |
| Load capacitance (CL) | 15 pF |
| Logic integrated circuit type | MAGNITUDE COMPARATOR |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 88 mA |
| propagation delay (tpd) | 30 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| DM7485N | DM5485 | DM5485J | DM5485W | DM7485 | 5485 | 5485DMQB | 5485FMQB | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 4-Bit Magnitude Comparators | 4-Bit Magnitude Comparators | 4-Bit Magnitude Comparators | 4-Bit Magnitude Comparators | 4-Bit Magnitude Comparators | 4-Bit Magnitude Comparators | 4-Bit Magnitude Comparators | 4-Bit Magnitude Comparators |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | incompatible | incompatible | - | - | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | - | DIP, DIP16,.3 | DFP, FL16,.3 | - | - | DIP, DIP16,.3 | DFP, FL16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow | - | unknow | unknow | - | - | unknow | unknow |
| series | TTL/H/L | - | TTL/H/L | TTL/H/L | - | - | TTL/H/L | TTL/H/L |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | - | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 | - | - | R-GDIP-T16 | R-GDFP-F16 |
| JESD-609 code | e0 | - | e0 | e0 | - | - | e0 | e0 |
| length | 19.305 mm | - | 19.43 mm | 9.6645 mm | - | - | 19.43 mm | 9.6645 mm |
| Logic integrated circuit type | MAGNITUDE COMPARATOR | - | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR | - | - | MAGNITUDE COMPARATOR | MAGNITUDE COMPARATOR |
| Number of digits | 4 | - | 4 | 4 | - | - | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | - | 1 | 1 | - | - | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | - | 16 | 16 | - | - | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | - | 125 °C | 125 °C | - | - | 125 °C | 125 °C |
| Output polarity | TRUE | - | TRUE | TRUE | - | - | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | - | - | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | - | DIP | DFP | - | - | DIP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | - | DIP16,.3 | FL16,.3 | - | - | DIP16,.3 | FL16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | - | IN-LINE | FLATPACK | - | - | IN-LINE | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | - | 5 V | 5 V | - | - | 5 V | 5 V |
| propagation delay (tpd) | 30 ns | - | 30 ns | 30 ns | - | - | 30 ns | 30 ns |
| Certification status | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | - | - | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | - | 5.08 mm | 2.032 mm | - | - | 5.08 mm | 2.032 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | - | 5.5 V | 5.5 V | - | - | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | - | 4.5 V | 4.5 V | - | - | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | - | 5 V | 5 V | - | - | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | - | NO | YES | - | - | NO | YES |
| technology | TTL | - | TTL | TTL | - | - | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | - | MILITARY | MILITARY | - | - | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | FLAT | - | - | THROUGH-HOLE | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | - | 2.54 mm | 1.27 mm | - | - | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | - | DUAL | DUAL | - | - | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm | - | 7.62 mm | 6.604 mm | - | - | 7.62 mm | 6.604 mm |