DUAL LINE TRANSCEIVER, QCC48
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | LLP-48 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 2 |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE |
| JESD-30 code | S-XQCC-N48 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 7 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC48,.27SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 2.5 ns |
| Number of receiver bits | 2 |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum slew rate | 275 mA |
| Maximum supply voltage | 3.6 V |
| Minimum supply voltage | 3 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| maximum transmission delay | 2.5 ns |
| width | 7 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| DS08MB200TSQ | DS08MB200_07 | DS08MB200 | |
|---|---|---|---|
| Description | DUAL LINE TRANSCEIVER, QCC48 | DUAL LINE TRANSCEIVER, QCC48 | DUAL LINE TRANSCEIVER, QCC48 |
| Differential output | YES | Yes | Yes |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | Differential SCHMITT flip-flop | Differential SCHMITT flip-flop |
| Interface standards | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 48 | 48 | 48 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 Cel | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 Cel | -40 Cel |
| Number of receiver bits | 2 | 2 | 2 |
| surface mount | YES | Yes | Yes |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD | NO | NO |
| Terminal location | QUAD | Four | Four |
| Maximum supply voltage 1 | - | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage 1 | - | 3 V | 3 V |
| Rated supply voltage 1 | - | 3.3 V | 3.3 V |
| Processing package description | - | LLP-48 | LLP-48 |
| state | - | ACTIVE | ACTIVE |
| Craftsmanship | - | CMOS | CMOS |
| packaging shape | - | SQUARE | SQUARE |
| Package Size | - | Chip CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | Chip CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Terminal spacing | - | 0.5000 mm | 0.5000 mm |
| terminal coating | - | tin lead | tin lead |
| Packaging Materials | - | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Max TPHL driver | - | 2.5 ns | 2.5 ns |
| Interface Type | - | line transceiver | line transceiver |
| Max TPHL receiver | - | 2.5 ns | 2.5 ns |
| Number of drive digits | - | 2 | 2 |