Printer Solenoid Driver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Built-in protection | TRANSIENT; UNDER VOLTAGE |
| Input properties | SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | SIPO BASED PERIPHERAL DRIVER |
| JESD-30 code | R-XDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 19.305 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | OPEN-COLLECTOR |
| Output current flow direction | SINK |
| Maximum output current | 0.25 A |
| Nominal output peak current | 0.4 A |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 8.5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 70 mA |
| Maximum supply voltage | 9.5 V |
| Minimum supply voltage | 7.5 V |
| Nominal supply voltage | 8.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |