RESISTOR, VOLTAGE DEPENDENT, 14 V, 0.1 J, SURFACE MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vishay |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Circuit maximum DC voltage | 14 V |
| Circuit RMS maximum voltage | 11 V |
| Maximum energy absorption capacity | 0.1 J |
| JESD-609 code | e4 |
| Manufacturer's serial number | VV |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Rated power dissipation(P) | 0.001 W |
| Resistor type | VARISTOR |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | SILVER PALLADIUM PLATINUM |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |