
Power/Signal Relay, 1 Form A, SPST, Momentary, 0.03A (Coil), 12VDC (Coil), 360mW (Coil), 3A (Contact), 60VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output, Through Hole-Straight Mount, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | World Produts Inc. |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 10.7 mm |
| body height | 11.7 mm |
| Body length or diameter | 15.7 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.03 A |
| Coil operating voltage (DC) | 9 V |
| Coil power | 360 mW |
| Coil release voltage (DC) | 0.6 V |
| Coil resistance | 400 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 12 V |
| Nominal coil voltage | 12 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 360VA@120VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 3A@120VAC |
| Maximum contact current (AC) | 3 A |
| Maximum contact current (DC) | 3 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 72W@60VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 3A@60VDC |
| Contact resistance | 100 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 120 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 60 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 750 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 500 Vrms |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Alloy |
| Input switching control type | Random |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | SC |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| Number of terminals | 6 |
| operating hours | 10 ms |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| PCB hole count | 6 |
| physical size | 15.7mm x 10.7mm x 11.7mm |
| Guideline | UL |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay style | 1 FORM A |
| Relay function | SPST |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 4 ms |
| surface mount | NO |
| Terminal length | 0.003 inch |
| Termination type | SOLDER |
| weight | 3 g |
