Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 27ohm, 500V, 2% +/-Tol, 200ppm/Cel
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NTE |
| package instruction | Axial, |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Flameproof |
| Lead diameter | 0.83 mm |
| Lead length | 30 mm |
| Number of terminals | 2 |
| Package diameter | 4 mm |
| Package length | 11.8 mm |
| Package form | Axial |
| Rated power dissipation(P) | 1 W |
| resistance | 27 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| technology | METAL OXIDE FILM |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Tolerance | 2% |
| Operating Voltage | 500 V |
| Base Number Matches | 1 |