
Parametric
View All
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 3A, 600V V(RRM), Silicon, DO-214AB, SMC, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Good-Ark |
| package instruction | SMC, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| application | EFFICIENCY |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.7 V |
| JEDEC-95 code | DO-214AB |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 150 A |
| Number of components | 1 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Maximum output current | 3 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 600 V |
| Maximum reverse current | 10 µA |
| Maximum reverse recovery time | 0.075 µs |
| surface mount | YES |
| Terminal form | C BEND |
| Terminal location | DUAL |

Popular Components