1 FUNCTIONS, 70 MHz, 7.5 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Seiko Epson Corporation |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Other features | 2 POLE |
| Maximum attenuation frequency (+/- delta f) | 28 kHz |
| Attenuation at maximum frequency | 18 dB |
| Bandwidth (+/- delta f) | 7.5 kHz |
| Center frequency or cutoff frequency (fo/fc) | 70 MHz |
| filter type | CRYSTAL FILTER |
| high | 8 mm |
| Input/output impedance | 2000 OHM//-0.9 |
| Maximum insertion loss | 1 dB |
| length | 7.8 mm |
| Manufacturer's serial number | 70E1B |
| Installation type | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| physical size | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) |
| 70E1B | 70E2D2 | 90E1D | 55E2B3 | 90E1B | 90E2B2 | 58F2B13 | 70E1D | 70E2B2 | 90E2D2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1 FUNCTIONS, 70 MHz, 7.5 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 70 MHz, 10 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 90 MHz, 10 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 55.025 MHz, 7.5 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 90 MHz, 7.5 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 90 MHz, 7.5 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 58.1125 MHz, 8.5 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 70 MHz, 10 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 70 MHz, 7.5 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN | 1 FUNCTIONS, 90 MHz, 10 kHz BW(delta f), CRYSTAL FILTER, CASE UM-1S, 3 PIN |
| Maker | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation | Seiko Epson Corporation |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Other features | 2 POLE | 4 POLE | 2 POLE | 4 POLE | 2 POLE | 4 POLE | 4 POLE | 2 POLE | 4 POLE | 4 POLE |
| Maximum attenuation frequency (+/- delta f) | 28 kHz | 40 kHz | 30 kHz | 25 kHz | 28 kHz | 25 kHz | 25 kHz | 30 kHz | 25 kHz | 40 kHz |
| Attenuation at maximum frequency | 18 dB | 35 dB | 15 dB | 30 dB | 18 dB | 30 dB | 30 dB | 15 dB | 30 dB | 35 dB |
| Bandwidth (+/- delta f) | 7.5 kHz | 10 kHz | 10 kHz | 7.5 kHz | 7.5 kHz | 7.5 kHz | 8.5 kHz | 10 kHz | 7.5 kHz | 10 kHz |
| Center frequency or cutoff frequency (fo/fc) | 70 MHz | 70 MHz | 90 MHz | 55.025 MHz | 90 MHz | 90 MHz | 58.1125 MHz | 70 MHz | 70 MHz | 90 MHz |
| filter type | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER | CRYSTAL FILTER |
| high | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm | 8 mm |
| Input/output impedance | 2000 OHM//-0.9 | 2500 OHM//-0.8 | 2500 OHM//-0.4 | 4000 OHM//-0.7 | 2000 OHM//-0.1 | 2000 OHM//-0.5 | 3000 OHM//-1 | 2500 OHM//-1 | 2000 OHM//-0.4 | 3000 OHM//-0.6 |
| Maximum insertion loss | 1 dB | 1 dB | 1 dB | 3 dB | 1 dB | 1 dB | 3 dB | 1 dB | 1 dB | 1 dB |
| length | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm | 7.8 mm |
| Manufacturer's serial number | 70E1B | 70E2D2 | 90E1D | 55E2B3 | 90E1B | 90E2B2 | 58F2B13 | 70E1D | 70E2B2 | 90E2D2 |
| Installation type | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C | -30 °C |
| physical size | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) | L7.8XB2.6XH8.0 (mm)/L0.307XB0.102XH0.315 (inch) |