D Type Connector, 37+37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug/receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Adam Tech |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 1.244 inch |
| subject depth | 0.768 inch |
| body length | 2.729 inch |
| Body/casing type | PLUG-RECEPTACLE |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Installation option 1 | #4-40 |
| Installation option 2 | JACKSCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2+2 |
| Number of rows loaded | 2+2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 3.9116 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 74 |
| DPD-37-00-B3-JS | DPD-25-00-A3-JS | DPD-15-00-B3-JS | DPD-37-00-A3-JS | DPD2500B3JS | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | D Type Connector, 37+37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug/receptacle | D Type Connector, 25+25 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug/receptacle | D Type Connector, 15+15 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug/receptacle | D Type Connector, 37+37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug/receptacle | D Type Connector, 25+25 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Solder Terminal, #4-40, Plug/receptacle |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | compliant | compliant | compli |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 1.244 inch | 1.394 inch | 1.244 inch | 1.394 inch | 1.244 inch |
| subject depth | 0.768 inch | 0.768 inch | 0.768 inch | 0.768 inch | 0.768 inch |
| body length | 2.729 inch | 2.088 inch | 1.541 inch | 2.729 inch | 2.088 inch |
| Body/casing type | PLUG-RECEPTACLE | PLUG-RECEPTACLE | PLUG-RECEPTACLE | PLUG-RECEPTACLE | PLUG-RECEPTACLE |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL | GOLD OVER NICKEL |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Plug contact pitch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch | 0.109 inch |
| Installation option 1 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 | #4-40 |
| Installation option 2 | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW |
| Installation method | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| PCB row number | 2+2 | 2+2 | 2+2 | 2+2 | 2+2 |
| Number of rows loaded | 2+2 | 2+2 | 2+2 | 2+2 | 2+2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| PCB contact pattern | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 3.9116 mm | 3.9116 mm |
| Plating thickness | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch | FLASH inch |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| Guideline | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Shell surface | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL | NICKEL |
| Shell material | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL | STEEL |
| Terminal length | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 74 | 50 | 30 | 74 | 50 |
| Maker | Adam Tech | - | Adam Tech | Adam Tech | Adam Tech |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | - |