CAP,MET PLASTIC F.,2UF,400VDC,10% -TOL,10% +TOL,CRH05 MIL STYLE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Electronic Concepts Inc |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 2 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| diameter | 25.4 mm |
| dielectric materials | PLASTIC |
| length | 60.33 mm |
| Manufacturer's serial number | CRH |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package form | Axial |
| method of packing | TR |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 400 V |
| Guideline | MIL-PRF-83421 |
| series | CRH |
