RF Coaxial Relay, SPDT, Latched, 4945mW (Coil), 18000MHz, AC Input, AC Output, Surface Mount-Straight, SURFACE MOUNT PACKAGE-3
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | RLC Electronics Inc |
| package instruction | SURFACE MOUNT PACKAGE-3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | BUILT-IN INDICATOR |
| body width | 34.04 mm |
| body height | 12.7 mm |
| Body length or diameter | 56.64 mm |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Coil current (AC) maximum value | 0.043 A |
| Coil power | 4945 mW |
| Maximum coil voltage (AC) | 115 V |
| Coil/Input Power Type | AC |
| Contact/Output Power Type | AC |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum insertion loss | 0.4 dB |
| Maximum isolation | 60 dB |
| Manufacturer's serial number | SM |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Maximum operating frequency | 18000 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| physical size | 56.64mm X 34.04mm X 12.7mm |
| Relay action | LATCHED |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| surface mount | NO |
| switching time | 15 ms |
| Termination type | SOLDER |
| voltage standing wave ratio | 1.5 |
