EEPROM, 64X16, Serial, CMOS, PDSO8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Exel Microelectronics Inc |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum clock frequency (fCLK) | 1 MHz |
| Data retention time - minimum | 10 |
| Durability | 100000 Write/Erase Cycles |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 1024 bi |
| Memory IC Type | EEPROM |
| memory width | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| word count | 64 words |
| character code | 64 |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 64X16 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Parallel/Serial | SERIAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Serial bus type | MICROWIRE |
| Maximum standby current | 0.000002 A |
| Maximum slew rate | 0.005 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Maximum write cycle time (tWC) | 10 ms |
| write protect | SOFTWARE |