Operational Amplifier, 4 Func, 800uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Precision Monolithics Inc |
| package instruction | HERMETIC SEALED, DIP-14 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.015 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Maximum input offset voltage | 800 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 0.012 V/us |
| Supply voltage upper limit | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 20 kHz |
| OP490BIEY | OP490BIFY | OP490BIGP | OP-490GBC | OP490GS-REEL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 4 Func, 800uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Operational Amplifier, 4 Func, 1350uV Offset-Max, BIPolar, CDIP14, HERMETIC SEALED, DIP-14 | Operational Amplifier, 4 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDIP14, PLASTIC, DIP-14 | Operational Amplifier, 4 Func, 750uV Offset-Max, BIPolar, | Operational Amplifier, 4 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDSO16, |
| Maker | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc | Precision Monolithics Inc |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.015 µA | 0.02 µA | 0.025 µA | 0.02 µA | 0.025 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 120 dB | 110 dB | 110 dB | 90 dB | 110 dB |
| Maximum input offset voltage | 800 µV | 1350 µV | 1500 µV | 750 µV | 1500 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T14 | R-GDIP-T14 | R-PDIP-T14 | X-XUUC-N14 | R-PDSO-G16 |
| Negative supply voltage upper limit | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V | -18 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 16 |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | UNSPECIFIED | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | UNSPECIFIED | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | UNCASED CHIP | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Supply voltage upper limit | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | NO LEAD | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | UPPER | DUAL |
| package instruction | HERMETIC SEALED, DIP-14 | HERMETIC SEALED, DIP-14 | PLASTIC, DIP-14 | - | - |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | - | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -40 °C | - | -40 °C |
| Nominal slew rate | 0.012 V/us | 0.012 V/us | 0.012 V/us | - | 12000 V/us |
| Temperature level | OTHER | OTHER | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 20 kHz | 20 kHz | 20 kHz | - | 20000 kHz |