Silicon Controlled Rectifier, 5A I(T)RMS, 5000mA I(T), 600V V(DRM), 1 Element, TO-220AB
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Loras Industries Inc. |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Shell connection | ANODE |
| Nominal circuit commutation break time | 4.7 µs |
| Configuration | SINGLE |
| Critical rise rate of minimum off-state voltage | 100 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2.5 V |
| Maximum holding current | 50 mA |
| JEDEC-95 code | TO-220AB |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum leakage current | 3 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 80 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum on-state current | 5000 A |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 5 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 10 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 600 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR |
