Sine Output Oscillator, 23MHz Max
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Dover Corporation |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum control voltage | 5 V |
| Minimum control voltage | -5 V |
| Frequency Adjustment - Mechanical | YES |
| Frequency offset/pull rate | 300 ppm |
| frequency stability | 300% |
| linearity | 5% |
| Manufacturer's serial number | CO-271 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 23 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 1000 Ω |
| Output level | 2.8284 V |
| physical size | 51mm x 51mm x 19mm |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |