
Board Connector, 46 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Harwin |
| package instruction | LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | PANEL MOUNTABLE |
| body width | 0.238 inch |
| subject depth | 0.228 inch |
| body length | 2.205 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Durability | 500 Cycles |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609 code | e3 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch |
| Plug information | NS |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | M2X0.4 |
| Installation option 2 | JACKSCREW |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 46 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| M80-5024642 | M80-5022822 | M80-5020422 | M80-5024622 | M80-5023622 | M80-5020822 | M80-5021622 | M80-5021642 | M80-5024422 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 46 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE | Board Connector, 28 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 46 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 36 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, LEAD FREE | Board Connector, 44 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.079 inch Pitch, Surface Mount Terminal, M2x0.4, Black Insulator, Receptacle, |
| Is it lead-free? | Lead free | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Lead free | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | conform to | incompatible |
| Maker | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin | Harwin |
| Reach Compliance Code | compli | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | not_compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE | PANEL MOUNTABLE |
| body width | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch | 0.238 inch |
| subject depth | 0.228 inch | 0.228 inch | 0.228 inch | 0.228 inch | 0.228 inch | 0.228 inch | 0.228 inch | 0.228 inch | 0.228 inch |
| body length | 2.205 inch | 1.496 inch | 0.551 inch | 2.205 inch | 1.811 inch | 0.709 inch | 1.024 inch | 1.024 inch | 2.126 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | GOLD (30) | GOLD (30) | GOLD (30) | GOLD (30) | GOLD (30) | GOLD (30) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrie | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier | Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ | 25 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Durability | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles | 500 Cycles |
| Filter function | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| IEC compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE | GLASS FILLED POLYPHENYLENE SULPHIDE |
| JESD-609 code | e3 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e3 | e0 |
| MIL compliance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Plug contact pitch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Match contact row spacing | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch | 0.079 inch |
| Plug information | NS | NS | NS | NS | NS | NS | NS | NS | NS |
| Mixed contacts | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Installation option 1 | M2X0.4 | M2X0.4 | M2X0.4 | M2X0.4 | M2X0.4 | M2X0.4 | M2X0.4 | M2X0.4 | M2X0.4 |
| Installation option 2 | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW | JACKSCREW |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm | 2.0066 mm |
| Plating thickness | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch | 30u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm | 2 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 46 | 28 | 4 | 46 | 36 | 8 | 16 | 16 | 44 |
| UL Flammability Code | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 | 94V-0 |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | - | - | RECEPTACLE |
| Manufacturer's serial number | - | M80-5 | M80-5 | M80-5 | M80-5 | M80-5 | - | - | - |