Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Intel |
| Parts packaging code | LCC |
| package instruction | QCCJ, LDCC44,.7SQ |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| bit size | 8 |
| CPU series | 8051 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 16.5862 mm |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 256 |
| rom(word) | 32768 |
| ROM programmability | FLASH |
| Maximum seat height | 4.57 mm |
| speed | 12 MHz |
| Maximum slew rate | 40 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 16.5862 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| TN88F51FC | TP88F51FC-1 | TN88F51FC-1 | TP88F51FC | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 | Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 8051 CPU, 16MHz, CMOS, PQCC44, PLASTIC, LCC-44 | Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Intel | Intel | Intel | Intel |
| Parts packaging code | LCC | DIP | LCC | DIP |
| package instruction | QCCJ, LDCC44,.7SQ | DIP, DIP40,.6 | QCCJ, LDCC44,.7SQ | DIP, DIP40,.6 |
| Contacts | 44 | 40 | 44 | 40 |
| Reach Compliance Code | unknow | compliant | compliant | unknown |
| bit size | 8 | 8 | 8 | 8 |
| CPU series | 8051 | 8051 | 8051 | 8051 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 | R-PDIP-T40 | S-PQCC-J44 | R-PDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 16.5862 mm | 52.26 mm | 16.5862 mm | 52.26 mm |
| Number of I/O lines | 32 | 32 | 32 | 32 |
| Number of terminals | 44 | 40 | 44 | 40 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ | DIP | QCCJ | DIP |
| Encapsulate equivalent code | LDCC44,.7SQ | DIP40,.6 | LDCC44,.7SQ | DIP40,.6 |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 256 | 256 | 256 | 256 |
| rom(word) | 32768 | 32768 | 32768 | 32768 |
| ROM programmability | FLASH | FLASH | FLASH | FLASH |
| Maximum seat height | 4.57 mm | 5.08 mm | 4.57 mm | 5.08 mm |
| speed | 12 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 12 MHz |
| Maximum slew rate | 40 mA | 52 mA | 52 mA | 40 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | J BEND | THROUGH-HOLE | J BEND | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | QUAD | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 16.5862 mm | 15.24 mm | 16.5862 mm | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER | MICROCONTROLLER |