
D Subminiature Connector, 37 Contact(s), Male, Solder Terminal, Plug,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ITT |
| Reach Compliance Code | compli |
| Other features | STANDARD: DIN 41625 |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.196 inch |
| body length | 2.729 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | YES |
| Dielectric withstand voltage | 1200VAC V |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | GREEN |
| insulator material | PLASTIC |
| MIL compliance | NO |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD AND PANEL |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 4/C |
| Terminal length | 0.205 inch |
| Terminal pitch | 2.794 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 37 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
