
Dual Color LED, Super Red/yellow, White Diffused, 5mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Kingbright |
| Reach Compliance Code | compli |
| color | SUPER RED/YELLOW |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | WHITE DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 14 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | DUAL COLOR LED |
| total height | 7 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 625/590 nm |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| perspective | 110 deg |