Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SMP Technology Inc. |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.2 inch |
| subject depth | 0.201 inch |
| body length | 1.026 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | B062 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.5626 mm |
| Plating thickness | 15u inch |
| Rated current (signal) | 3 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 20 |

| B062-2042-208-Z | B062-1842-208-Z | B062-1842-207-Z | B062-1842-209-Z | B062-1242-208-Z | B062-2242-208-Z | B062-2042-209-Z | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug | Board Connector, 18 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug | Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug | Board Connector, 22 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Female, Straight, 0.1 inch Pitch, Surface Mount Terminal, Plug |
| Reach Compliance Code | unknow | unknown | unknown | unknown | unknow | unknow | unknow |
| Other features | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| body width | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch |
| subject depth | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch | 0.201 inch |
| body length | 1.026 inch | 0.926 inch | 0.926 inch | 0.926 inch | 0.626 inch | 1.126 inch | 1.026 inch |
| Body/casing type | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU | AU | AU | AU | AU | AU | AU |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V | 500VAC V |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω | 5000000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | B062 | B062 | B062 | B062 | B062 | B062 | B062 |
| Plug contact pitch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Match contact row spacing | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch | 0.1 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 5.5626 mm | 5.5626 mm | 5.5626 mm | 5.5626 mm | 5.5626 mm | 5.5626 mm | 5.5626 mm |
| Plating thickness | 15u inch | 15u inch | 10u inch | 30u inch | 15u inch | 15u inch | 30u inch |
| Rated current (signal) | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A | 3 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 20 | 18 | 18 | 18 | 12 | 22 | 20 |
| Maker | SMP Technology Inc. | - | - | - | SMP Technology Inc. | SMP Technology Inc. | SMP Technology Inc. |