D Type Connector, 25 Contact(s), Female, Solder Terminal, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | I C C Inc |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | FOOTPRINTS .283/.318 PCB |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.74 inch |
| body length | 2.086 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 8 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| maximum insertion force | 3.336 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON |
| Manufacturer's serial number | 802 |
| Installation option 2 | JACKPOST |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| PCB contact row spacing | 2.8448 mm |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | ZINC |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.125 inch |
| Terminal pitch | 2.7686 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 25 |
| Evacuation force-minimum value | .2224 N |