Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 40.32% +Tol, 40.32% -Tol, CH, 60ppm/Cel TC, 0.00000062uF, Surface Mount, 0402, CHIP, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Murata |
| package instruction | , 0402 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 6.2e-7 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 40.32% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | TR, PAPER, 7 INCH |
| positive tolerance | 40.32% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| size code | 0402 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | CH |
| Temperature Coefficient | 60ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
