Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 10000ohm, 250V, 5% +/-Tol
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | RCD Components Inc. |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Film |
| Manufacturer's serial number | MCF |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 1.45 mm |
| Package length | 3.4 mm |
| Package form | MELF |
| Rated power dissipation(P) | 0.25 W |
| resistance | 10000 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| series | MCF |
| technology | CARBON FILM |
| Tolerance | 5% |
| Operating Voltage | 250 V |